OGÓLNOPOLSKI PROGRAM – KRAINA MUZYKI – EDYCJA VI „DŹWIĘKI PRZYRODY”

Wychowawcy świetlicy razem z uczniami klas I-III przystępują do realizacji Programu Kraina Muzyki „Dźwięki Przyrody”.

Głównym celem Programu jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także promocja zrównoważonego stylu życia zgodnego z hasłem „zero waste”.

Program pozwoli również na rozwijanie poczucia rytmu, odkrywanie nowych pasji, poszerzanie wiedzy na temat uprawy i hodowli roślin, przybliżanie zagrożeń cywilizacyjnych       i możliwości radzenia sobie z nimi.

Uczniowie będą odróżniać i nazywać podstawowe elementy notacji muzycznej, dźwięki wysokie i niskie, dynamikę, agogikę i charakter utworów, instrumenty muzyczne oraz wybrane utwory wokalne, instrumentalne i wokalno – instrumetnalne.

Świat, w którym żyjemy jest pełen dźwięków, a wiele z nich znalazło swoje odbicie w muzyce. Lista utworów z „odgłosami przyrody” jest długa, a przykłady możemy znaleźć w każdej epoce muzycznej. Podczas tej edycji Programu poznamy niektóre z nich.

Przyroda, od wieków inspiruje kompozytorów, a wiec jest traktowana jako źródło muzyki. Niektórzy współcześni twórcy ogłosili nawet powstanie nowego nurtu – biomuzyki. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Programu Kraina Muzyki Dźwięki Przyrody jest próbą poznania i określenia relacji tych dwóch dziedzin edukacji: przyrody i muzyki.

Aktywność muzyczna, tak jak kontakt z przyrodą relaksuje. Dzięki wspólnym obowiązkom przy uprawie roślin, uczniowie zdobędą̨ wiedzę w praktyce oraz poczucie odpowiedzialności.

Podczas realizacji Programu przybliżymy uczniom termin: „zero waste”, dzięki czemu postaramy się̨ wdrożyć zrównoważone zasady i rytuały w swoim życiu, oraz społeczności lokalnej (rodzinnej). Będziemy podejmować działania na rzecz ochrony środowiska, zapobiegać powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia. Celem programu jest pobudzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw korzystnych dla środowiska naturalnego już na etapie wczesnej edukacji.

 

Opracowanie: Joanna Kowalik