Maj w Kościele katolickim poświęcony jest czci Matki Bożej. Wierni spotykają się w czasie wieczornych nabożeństw nie tylko w kościołach, ale też przy kapliczkach i przydrożnych figurach Maryi. Jest to jedna z najstarszych tradycji świata chrześcijańskiego, bo datowana na V wiek. Aczkolwiek wówczas ta forma kultu maryjnego znana była jedynie na wschodnich terenach ówczesnego chrześcijaństwa. Kościół zaś na zachodzie Europy zaczął czcić Maryję w maju dopiero blisko 1000 lat później, w ostatnich dekadach Średniowiecza – głównie w Hiszpanii i Niemczech.
W Polsce pierwsze tak zwane nabożeństwo majowe odprawili Jezuici w Tarnopolu, a rzecz miała miejsce w roku 1839. Dziś nabożeństwo majowe jest nadal kultywowane, o czym świadczą widoki ludzi spontanicznie gromadzących się na wieczorną modlitwę – przez cały maj, a na wschodzie Polski, także w czerwcu.
Uczniowie klas siódmych wykonali zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych z różnych zakątków naszego regionu. Zapraszamy do oglądania wybranych zdjęć.
Uczniowie klas drugich na lekcji religii wykonywali własne kapliczki.
Opracowanie: Małgorzata Serzycka