ZIELONE SZKOŁY
Rok Szkolny 2017/2018
Zielona szkoła - Bieszczady - klasa Va, Vb, Vc, Ve, IVd

W maju 2018r. w Bieszczadach były klasy Va, Vb,Vc, Ve, IVd.

Zielona szkoła zaczęła się spacerem wśród zabytkowych kamienic i przejściem Podziemną Trasą Turystyczną Sandomierza oraz pięknym wąwozem lessowym.

Później zakwaterowanie w bardzo ładnym pensjonacie "Gawra" w Łączkach k/ Leska.

Następne dni to poznawanie tego obszaru Polski. Spacer po dwóch zaporach wodnych w Bieszczadach, w tym największej zaporze w naszym kraju (667m długości). Rejs statkiem po J. Solińskim (sztucznym zbiorniku wodnym) mającym 22 km2. Zwiedzanie bardzo pięknego Ogrodu Biblijnego oraz parku z miniaturami cerkwi i kościołów drewnianych i ruin zamku w Sobieniu. Przy olbrzymim Kamieniu Leskim spotkaliśmy grupę uczniów oraz ratowników GOPR, którzy ćwiczyli zejście po skałach. Chętnych do tego typu wyczynu nie brakowało wśród naszych uczestników. Jednak mogliśmy tylko popatrzeć.


Wyjazd w Bieszczady to również poszukiwanie skarbów podczas gry terenowej. Przeprawa przez górskie potoki i błotniste drogi okazała się niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo warunki utrudniał niewielki deszcz, który spowodował, że wróciliśmy mocno ubrudzeni , ale zadowoleni. Skarbem okazał się fragment wiersza Jerzego Harasymowicza.


Następny dzień to zdobywanie Połoniny Wetlińskiej. Było trochę pojękiwań i stękania, ale zdobyliśmy ten szczyt. W nagrodę wszyscy zobaczyli przepiękny krajobraz.


Aby przypomnieć wszystkim, że pogoda w górach jest bardzo zmienna, podczas zejścia pożegnał nas deszcz. Twarde drogi zamieniły się w błotniste i bardzo śliskie. Oczywiście znów wróciliśmy ubrudzeni, ale spełnieni. Z radością kontynuowaliśmy plan i zwieńczeniem tego dnia było zwiedzanie Ustrzyk Dolnych i Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego PN. Obejrzeliśmy m.in. fragment skamieniałego pnia, które ma około 5 mln lat oraz odlew kopalnego nosorożca włochatego.

Wieczorami właścicielka pensjonatu zorganizowała nam ognisko, dyskotekę a nawet lekcję zumby.
Ostatniego dnia podczas drogi powrotnej zwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Krośnieńskiej Huty Szkła. Kilku uczniów mogło zrobić szklany medal lub spróbować zrobić szklane naczynie.
Według Pani Przewodnik w Bieszczady jedzie się raz, a potem się tylko wraca. Myślę, że część naszych uczniów wróci.

Opracowały: p. Bożena Kotowska, p. Edyta Piskorska

Rok Szkolny 2016/2017
Trochę wspomnień z zielonej szkoły w Łebie klas III d i IV d.

Opracowała: p . Katarzyna Wąsowska

Zielona Szkoła w Góry Stołowe i do Wrocławia – klasy 6a, 6d i 5a

W dniach od 22 do 26 maja 2017 r. Klasy 6a, 6d i 5a uczestniczyły w Zielonej Szkole.

Oto relacja (pełną fotorelację znajdziecie na stronie szkolnego bloga fotograficznego:
http://kfotograficzny.blogspot.com/2017/06/wrocaw-i-panorama-racawicka-zielona.html):

Widok z hotelu w Zagórzu Śląskim oraz zabytkowa zapora wodna

Szczeliniec w Górach Stołowych

Widok z Ratusza Miejskiego w Świdnicy

Kościół w Wambierzycach


Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zamek w Książu


Starówka we Wrocławiu

Panorama Racławicka

ZOO i Afrykarium

Opracowała: p. R. Zdanowska

ZIELONA SZKOŁA – AUGUSTÓW 22- 26 V 2017 R.

Uczniowie klas 2 b, 2 c, 3 b oraz 3 e, pod opieką nauczycieli: Moniki Ostojskiej, Alicji Andrzejewskiej, Bożeny Przedlackiej, Barbary Mikołajczyk
i Moniki Lech, wyjechali na zieloną szkołę do Augustowa. Z dala od najbliższej rodziny, mieli okazję sprawdzić się w różnych sytuacjach życiowych, wdrożyć do samodzielności i zintegrować z kolegami z klasy. Podczas pobytu na zielonej szkole uczniowie zwiedzali Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz odbyli rejs głównym szlakiem żeglugowym ze śluzowaniem w Przewięzi. Zwiedzali z przewodnikiem Muzeum Wigier
w Starym Folwarku, gdzie poznali faunę i florę Wigierskiego Parku Narodowego. W Klasztorze Kamedułów w Wigrach oglądali komnaty papieskie, wchodzili do krypt i na wieżę. Wielu wrażeń dostarczył przejazd kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz przystanki widokowe nad jeziorem Wigry.W niezwykle subtelny sposób została przybliżona dzieciom postać wielkiej poetki – Marii Konopnickiej. Zajęcia literacko - artystyczne w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i zabawa w teatr na długo pozostaną w pamięci. Pobyt na zielonej szkole to także ognisko i dyskoteka. Wszyscy bawili się wyśmienicie. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Mazurski Eden – Galindię. Spotkanie z historią
i zwyczajami Galindów mogłoby trwać bez końca. Zresztą, sami zobaczcie.

Opracowała: p. Alicja Andrzejewska

Zielona Szkoła w Sztutowie klasy IVc, IVe, Vc

Zajęcia w kontakcie z przyrodą pozwalają na poszerzanie i utrwalanie wiedzy zdobywanej podczas lekcji oraz na rozwijanie wielu umiejętności związanych z aktywnością twórczą . Uczniowie z klasy IV c, IV e i V c wyjechali na Zieloną Szkołę do Sztutowa. Uczestnicy zielonej przygody doznali wielu ciekawych oraz niezapomnianych wrażeń i przygód. Odwiedziliśmy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, zobaczyliśmy ujście Wisły do Bałtyku w Mikoszewie , Śluzy Gdańska Głowa . Zwiedziliśmy także kościół w Stegnie Gdańskiej i Rezerwat Kormoranów w Kątach Rybackich. Wielu atrakcji doświadczyliśmy także w Krynicy Morskiej ,Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz we Fromborku i Malborku. W każdym z miast czekała na nas ogromna ilość zabytków i pięknych, nadmorskich krajobrazów. Zielona szkoła obfitowała również w liczne konkursy, dyskoteki, gry w kręgle, zabawy sportowe, ogniska i plażowanie. Do domu wróciliśmy weseli, rozpromienieni, zadowoleni oraz z ogromną dawką pozytywnej energii. Opiekunami Zielonej Szkoły były : p. Olga Trębicka , p. Joanna Chibowska i p. Małgorzata Kłosińska.

Opracowała: p. Olga Trębicka

Rok Szkolny 2015/2016
Żelistrzewo- klasy 1e, 2d, 2f, 3d

Klasy II d i III d wyjechały na zieloną szkołę do Żelistrzewa. Ta przygoda, trwała 5 dni. Przeżyliśmy tam tyle niezapomnianych wrażeń, zwiedzaliśmy, bawiliśmy się, kąpaliśmy się w morzu …

 

Opracowała: p. Katarzyna Wąsowska

Kraków-Zakopane - Wieliczka - klasy 5d i 5a

Kiedy pojawia się hasło ZIELONA SZKOŁA...nasuwają się tylko dobre wspomnienia!
W dniach 16V – 20V 2016r. uczniowie klas V a i Vd byli na zielonej szkole "Kraków – Zakopane – Wieliczka”. Oto, co zobaczyliśmy i zwiedziliśmy:


Kopalnię soli w Wieliczce


Dolinę Kościeliską i Jaskinię Mroźną

Gubałówkę i zjeżdżaliśmy kolejką krzesełkową z Butorowego Wierchu.Relaksowaliśmy się w basenach termalnych „Gorący potok”.Wędrowaliśmy Doliną Strążyską do wodospadu „Siklawka”.

Podziwialiśmy niezwykle malowniczy widok na Giewont.Wjeżdżaliśmy kolejką na Wielką Krokiew.

 


Spacerowaliśmy po Krupówkach.


Przedostatniego dnia odbyło się pożegnalne ognisko oraz mecz piłki nożnej.Ostatniego dnia spacerowaliśmy po Krakowie i ujrzeliśmy:
Smoka wawelskiego, Wawel
majestatyczny Dzwon Zygmunta i piękną panoramę Krakowa
Stare Miasto
Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.
Zwiedziliśmy Kościół Mariacki i podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza oraz malowidła Jana Matejki.

Wróciliśmy do Siedlec zmęczeni i jednocześnie wypoczęci, wzbogaceni o nowe doświadczenia, stęsknieni, ale chętnie byśmy tam pozostali na dłużej!!!

Opracowała: p. Renata Zdanowska


Zielona Szkoła - Zakopane- klasy 3a, 3e, 2c

Dnia 30 maja 2016 r. uczniowie klasy 3 a, 3e oraz 2c wyjechali na zieloną szkołę do Zakopanego. Przez pięć dni uczyli się samodzielności i współpracy w grupie, podpatrywali przyrodę oraz dbali o ład i porządek w pokojach .Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały Panie: Hanna Pieńkowska, Agnieszka Mościcka, Alicja Andrzejewska oraz Bożena Miłońska.

Naszą długą podróż urozmaicił pobyt w Parku Miniatur w Krajnie, gdzie można było podziwiać najpiękniejsze budowle z całego świata. Wielu niesamowitych wrażeń dostarczyły seanse filmowe w kinie 6D.


Wjazd na Gubałówkę, oglądanie panoramy Tatr i Zakopanego, rysowanie górskich widoków i konkurs plastyczny były wielką atrakcją dla uczestników zielonej szkoły. Na szlaku turystycznym w Dolinie Strążyskiej do wodospadu Siklawica, uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek oraz poznali zasady zachowania się w parku narodowym.

Gdy była chwila wolnego czasu, dzieci pływały w basenie wewnątrz ośrodka lub na zewnątrz. Trzeba spalić kalorie, bo niesamowite posiłki w formie bufetu sprawiły, że nie było wśród nas niejadków.

Uczniowie wyjeżdżali także na Słowację i zwiedzali jedną z najpiękniejszych jaskiń słowackich - Jaskinię Bielańską.

Odbywały się też konkursy z nagrodami i dyskoteki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkę.


W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kraków. Pobyt w Skarbcu, Zbrojowni i w katedrze uświadomił wszystkim, jak cenne są nasze dobra narodowe.

Szkoda, że czas minął tak szybko.

Opracowały: Alicja Andrzejewska, Hanna Pieńkowska, Agnieszka Mościcka

Zielona szkoła w Sztutowie w dniach 30.05 -3.06.2016r.

Była to słoneczna i gorąca szkoła. Burzę oglądaliśmy jedynie wieczorem z okien naszego ośrodka. Uczniowie klas Vb, VIa, VIc rozpoczęli pobyt od nauki kształtowania naczyń na kole garncarskim lub malowania na szkle w wiosce garncarskiej. Dziełem były miski i szklane dzieła zabrane do domów jako pamiątki.


Później nastąpił przejazd do ośrodka zakwaterowania "Alga", który okazał się przygotowanym na przybycie gości pod każdym względem: pyszne posiłki, estetyczne pokoje, sala na profesjonalne dyskoteki, kręgielnia, plac do minigolfa, plac zabaw, plac na ognisko. Na te przyjemności było mało czasu, gdyż wszyscy chcieli skorzystać z bliskości naszej północnej perły. O tej porze roku woda w Morzu Bałtyckim jest jeszcze lodowata, lecz nic tam... Kąpiel była przyjemna.

W ciągu trzech dni pobytu od lokalnego przewodnika dowiedzieli się uczniowie wielu cennych informacji o Morzu Bałtyckim, bursztynie, Zalewie Wiślanym, ujściu Wisły do Bałtyku, Martwej Wiśle, statkach, okrętach, walkach i obronie tego terenu podczas II wojny światowej.
Był czas na bliski kontakt z przyrodą. Podczas spaceru przez rezerwat kormorana czarnego i czapli siwej wszyscy oglądali mnóstwo ptaków i ich gniazd. Gościliśmy też w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana.

Ponadto dzieci dowiedziały się, że na tym terenie żyło wielu Sławnych Polaków. Uczniowie poznali bliżej życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza. Wizyta w Planetarium była ciekawym przeżyciem a wahadło Foucaulta udowodniło ruch obrotowy Ziemi i to, że poruszamy się wraz z nią. Sopot i jego słynne molo, zwiedzanie okrętu Błyskawica (chłopcy) czy Daru Pomorza (dziewczęta), spacer Traktem Królewskim i Długim Pobrzeżem to tylko część atrakcji. Wspinaczka na latarnię morską, zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego, być może spowoduje, że niektórzy pokochają morze, a nawet zostaną marynarzami.

 

 

Ostatniego dnia trochę historii: Zamek Krzyżacki w Malborku, czyli wg słów Pani przewodnik "największa góra cegieł na świecie". Wielka, okazała, niesamowita, przemyślana konstrukcja. Uczniowie m.in. obejrzeli locum secretum, czyli potrzebnicę oraz urządzenie pełniące funkcję współczesnej windy towarowej.

Wycieczkę podsumowaliśmy quizem wiedzy o Mierzei Wiślanej. Słodkości otrzymali: Dawid Pasik, Marcin Stefaniuk, Jakub Ważniewski. Komisja w składzie obsługi wybrała żartobliwych miss i misterów np.: Mister zaczynania zdań od Ale...., Największy śpioch podczas słuchania muzyki organowej w Oliwie, Mistrz zadawania zbędnych pytań.

Ciekawe, czy taka zielona szkoła spodoba się innym uczestnikom? My zachęcamy!

Opracowały: Bożena Kotowska, Marzenna Koncerewicz

Zielona Szkoła w Sztutowie klasy VIb i VId

Zielona szkoła to forma edukacji, która jest źródłem twórczej pracy nauczyciela i ucznia. Uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty , niż nauka w szkolnej ławce, dlatego zorganizowaliśmy dla uczniów klasy VI b oraz VI d pięciodniowy pobyt w Sztutowie na Żuławach . Dzięki temu nasi uczniowie mieli szansę bezpośredniego poznawania przyrody, a jednocześnie możliwość przeżywania i aktywnego działania.
Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcjami oraz zajęciami. Odwiedziliśmy Niedzicę, w której odbyły się zajęcia lepienia garnków oraz malowania na szkle. Dzieci zwiedziły Sztutowo, Gdańsk , Gdynię , Sopot , Kąty Rybackie , a także Krynicę Morską.Kolejnym miejscem do jakiego udała się nasza grupa był Frombork oraz Malbork.W każdym z miast czekała na dzieci ogromna ilość interesujących zabytków i pięknych krajobrazów. Nie zabrakło także licznych konkursów, dyskotek, gry w kręgle, ogniska oraz zabaw sportowych .
Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień . Nadzór opieki pedagogicznej pełniły p .Joanna Chibowska , Małgorzata Szewczak i Olga Trębicka .

Opracowała : Olga Trębicka

Rok Szkolny 2014/2015
Naszą (kl.IV a i IV d) dwudniową wycieczkę do Sandomierza (kwiecień 2015 r.) rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta, jego okolic i przejażdżki po Wiśle.

Drugi dzień to wizyta w Fabryce Porcelany w Ćmielowie. Oprócz zwiedzania muzeum porcelany mogliśmy własnoręcznie wykonać róże porcelanowe.


Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w kopalni krzemienia pasiastego.Opracowanie: p. R. Zdanowska

Rok Szkolny 2013/2014
Zielona szkoła w Augustowie.

W  dniach 25-31 maja 2014 r. uczniowie z  klasy 2b, 1a i 1e przez siedem dni przebywali na zielonej szkole w Augustowie nad jeziorem Niecko. Podczas pobytu zwiedzali z przewodnikiem Park Dzikich Zwierząt  w Kadzidłowie  na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wielkim przeżyciem była możliwość samodzielnego karmienia niektórych zwierząt.

Przejazd Wigierską Koleją Wąskotorową po Puszczy Augustowskiej- jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny oraz punkty widokowe nad jeziorem Wigry na zawsze pozostaną w pamięci.
Niezwykle atrakcyjny był rejs statkiem trasą papieską po Kanale Augustowskim -Augustów – Studzieniczna z dwukrotnym śluzowaniem w Przewięzi. 
Dzieci wyjeżdżały też na Litwę do Druskiennik, wysłuchały wielu legend oraz mogły podziwiać piękne i niezwykle ukwiecone miasto.
W Ogrodzie Bajek spotkały wiele postaci znanych z bajek, wchodziły do domku czarownicy, przymierzały pantofelek Kopciuszka i szukały skarbu.
Odwiedziły Mazurski Eden położony na półwyspie u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany i spotkały się z historią i zwyczajami Galindów.
Wszystkie niezapomniane chwile dzieci utrwaliły w piosenkach, które sprawnie i szybko układały.
Wyjazd był udany. Pogoda dopisała. Kolejna zielona szkoła już za rok.
Opracowała: Alicja Andrzejewska. 
Zdjęcia: Hanna Pieńkowska .
ZIELONA SZKOŁA -KRAINA WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH.

W ostatnich dniach maja klasy Vb, Vd, VIc i VIe przebywały na zielonej szkole w Rucianem Nidzie. Podczas pobytu w Stacji Badawczej PAN w Popielnie spotkaliśmy wnuczkę Czesława Kamińskiego, patrona naszej szkoły, Panią Katarzynę Kubiak z domu Kamińską. Pani Katarzyna pracuje obecnie w Muzeum Przyrodniczym na terenie stacji badawczej.


Ognisko nad jeziorem w naszym ośrodku – Energetyk.

Park Miniatur Warmi i Mazur oraz Park Militariów w Gierłoży.

W krainie historycznego plemienia Galindów - Galindia Mazurski Eden.
 

Podczas wycieczki do Mikołajek uczniowie mogli cieszyć się kąpielą w Parku Wodnym Tropikana w Hotelu Gołębiewski.

W Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

A po zwiedzaniu – szaleństwo na dyskotece.

Opracowała: Hanna Sobieszuk

Rok Szkolny 2012/2013
Zielona szkoła w Zakopanem.

Na ten dzień uczniowie czekali już od pierwszych dni nauki w szkole. Wczesnym rankiem 8 czerwca 2013 r. wyruszyli na trasę do Zakopanego. Pod czujnym okiem nauczycielek (Alicja Andrzejewska, Hanna Pieńkowska, Agnieszka Mościcka, Bożena Miłońska i Elżbieta Soszyńska) bezpiecznie dojechali do Krakowa i poznali najważniejsze zabytki miasta. Wkrótce dotarli do pensjonatu, który przez siedem dni będzie ich nowym domem. Najbardziej podekscytowani byli pierwszoklasiści, gdyż był to ich pierwszy dłuższy pobyt bez mamy i taty. Ośrodek „Weronika” urzekł nas położeniem, pięknym placem zabaw, boiskiem, basenem, ale przede wszystkim wyśmienitym jedzeniem. Śniadania i kolacje
w formie bufetu sprawiły, że każdy mógł wybrać sobie to , co mu najbardziej smakowało.

Podczas pobytu na zielonej szkole mali turyści wędrowali górskimi szlakami (do Doliny Kościeliskiej i Strążyskiej), wjechali i zjechali z Gubałówki, odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach oraz cmentarz na Pęksowym Brzysku i wysyłali pocztówki do rodzin. Wieczorami pluskali się w basenie, bawili na placu zabaw i na dyskotece, brali udział w konkursie piosenki, plastycznym i uczyli się.
Wielkim przeżyciem był wyjazd dzieci na Słowację i pobyt w Jaskini Bielańskiej. Podziwiali cuda stworzone przez naturę, niektórzy pierwszy raz byli poza granicami kraju.

Nadszedł jednak czas powrotu. Po pożegnalnym ognisku trzeba było rozpoznać i zapakować swoje rzeczy. Trwało to dosyć długo, ale z pomocą przyszli nauczyciele.

W drodze do Siedlec zatrzymano się w Pieskowej Skale, aby zwiedzić zamek, zrobić pamiątkowe zdjęcie pod Maczugą Herkulesa i zjeść smaczny obiad. Wieczorem wreszcie nastąpiło długo oczekiwane spotkanie z rodzicami.

 

Opracowała pani Alicja Andrzejewska

Rok Szkolny 2011/2012
Mazury - Suwalszczyzna - klasa VId, VIb, Ve
PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE
STUDZIENICZNA
REJS STATKIEM PO JEZIORZE WIGRY
GALINDIA
WIOSKA INDIAŃSKA
KONKURS WIEDZY O SUWALSZCZYŹNIE
PRZEJAZD KOLEJKA WĄSKOTOROWĄ

Opracowała: p. Beata Wrzosek

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Bałtów - Jura Park
Jura Park w Bałtowie
Każdy mógł zostać Władysławem Łokietkiem lub Boną
Kolejka zawiozła nas na Łysicę
Krajobraz z punktu widokowego na Łysicy
Lamy w mini ZOO
Mini ZOO
Na dziedzińcu Zamku w Chęcinach
Na tej stołówce jadaliśmy pyszne posiłki
Oczarowały nas widoki w Górach Świętokrzyskich
Ostatnie spojrzenie na Kościół Św. Krzyża
P. Ewa Konarzewska z klasą 4a
P. Małgorzata Szewczak z klasą 6a
P. Renata Zdanowska z klasą 5c
Pod Zamkiem w Chęcinach
Safari w Bałtowie
Widok z wieży na Łysą Górę - najwyższy szczyt
w Górach Świętokrzyskich
Wśród jeleni na safari

Opracowała: p. Renata Zdanowska

 
"Beskid Śląski, Żywiecki – Morawski Kras".

W dniach 28V - 2VI 2012r. uczniowie klas IVd, Vb, Vd byli na zielonej szkole "Beskid Śląski, Żywiecki - Morawski Kras".

Już pierwszego dnia, po przyjeździe w Beskid Śląski, zobaczyli malowniczą trasę widokową z wjazdem kolejką torową na górę Żar. Z niej rozciągała się rozległa panorama Beskidów. Po spacerze przez Żywiec zakwaterowali się
w pięknym i bardzo dobrze wyposażonym Domu Wczasowym "Jontek"
w Korbielowie.

Drugi dzień - też pełen przygód: najpierw spotkanie z Janko w kurnej chacie Kawuloków, grającym m.in. na okarynie, gajdach, trąbicie; następnie obejrzenie wystawy koronek w Koniakowie; później obserwacja w Wiśle Czarnym jeziora zaporowego i schodów dla jesiotrów oraz Galeria Małysza pełna Jego trofeów
i skocznia im. A. Małysza. Wreszcie - krótki pobyt niemal równocześnie w trzech krajach: Polsce, Czechach i Słowacji (trójskok trzech granic). Po drodze widzieli też zameczek Prezydenta RP.

Trzeci dzień to wycieczka do Morawskiego Krasu w Czechach. Wycieczkowicze zwiedzali jaskinię krasową z pięknymi stalaktytami, stalagmitami, firanami, makaronami i kolumnami oraz płynęli łodziami podziemną rzeką. Było trochę zimno, lecz malowniczo.

Czwartego dnia uczniowie wjechali wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, a po krótkiej, pieszej wycieczce i jeździe letnim torem saneczkowym obejrzeli ekscytujący pokaz ptaków drapieżnych. Nisko, nad ich głowami latały: myszołów, orzeł aguja, sokół, kania ruda i bielik amerykański. Dzień zakończyły zabawami
w aquaparku "Tropikana" w Hotelu Gołębiewski.

Piąty dzień przywitał deszczem, więc szkolni turyści odbyli wycieczkę do Wadowic - szlakiem papieskim. Kremówki były smaczne. Następnie przejazd do Suchej Beskidzkiej, gdzie wszyscy wysłuchali przed karczmą "Rzym" ballady "Pani Twardowska". Po południu - sprawdzian wiedzy wycieczkowej i zabawa połączona z rewią mody. Później tylko trzeba spakować bagaże i myśleć
o powrocie do domu.

Dzień powrotu, to także dzień zwiedzania. Okazały zamek w Pszczynie
z Muzeum Wnętrz Zamkowych zakończy poznawanie Beskidów.

Opracowały: Bożena Kotowska, Marzenna Koncerewicz- Posiadała

Zielona Szkoła - Szklarska Poręba - 25IX - 1X 2011r.
Pani Agnieszka Mościcka i uczniowie z kl. II e
Pani Barbara Artych i uczniowie z kl. III d
Pani Alicja Andrzejewska i uczniowie z kl. IIIb
Pani Hanna Pieńkowska i uczniowie z kl. IIa
Rok Szkolny 2010/2011

Zielona Szkoła kl. Ia Ie


W dniach 7- 11 maja wyjechaliśmy na "Zieloną Szkołę" nad morze.
Zamieszkaliśmy w ośrodku wypoczynkowym "Wita" w Jastrzębiej Górze.
W czasie pobytu na "Zielonej Szkole" zwiedzaliśmy wiele ciekawych miejsc, m.in. Westerpatte, gdańską starówkę, port w Gdyni, Molo w Sopocie.
Płynęliśmy statkiem i zobaczyliśmy różne zwierzęta w oliwskim zoo. Pamiętaliśmy również o wesołej zabawie.
To będą naprawdę niezapomniane chwile.

Zielona Szkoła do Chorwacji
W dniach 1 - 9 maja 2010 roku grupa uczniów naszej szkoły wyjechała do Chorwacji. Było to okazja do podziwiana pięknych krajobrazów nad Morzem Adriatyckim. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły wizyty w Zadarze oraz w Parku Narodowym - Plitwickie Jeziora.

W drodze powrotnej do Polski grupa zwiedzała malowniczo położony Budapeszt.

Opiekunami były: p. Alicja Andrzejewska, p. Małgorzata Czarnocka, p. Hanna Sobieszuk i p. Ilona Wierzba.


Opracowała: p. Hanna Sobieszuk

ROK SZKOLNY 2009/2010
Zielona Szkoła

Podziwiamy najbliższą okolicę

Wędrujemy wzdłuż potoku Podgórnej

W chacie walońskiej

Za nami zakręt śmierci

Wędrujemy na Zamek Chojnik


Piękny jest widok z zamkowej wieży

Panorama Pragi

Lubimy wydawać korony czeskie

Zaglądamy do podręczników

Wizyta w masteczku kowbojskim
Western City (jazda koleją żelazną)

Kto wyżej wejdzie? - Jakub Biernacki