„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.

Wisława Szymborska

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"

Kartezjusz

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i spo-łeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)
Źródło: I.Koźmińska, E.Olszewska "Wychowanie przez czytanie".

Lubicie czytać? Może zachwyciła Was jakaś książka, a może urzekła Was pewna historia i chcecie po-dzielić się nią z całym światem? Koniecznie dołączcie do nas. Zapraszamy do pisania recenzji o waszych ulubionych lekturach. W tym miejscu można opublikować ciekawe opinie o przeczytanych książkach, aby w ten sposób zachęcić każdego z nas do aktywnego czytelnictwa.
Najpiękniejsza recenzja będzie nagrodzona.

Chciałabym Was zachęcić do przeczytania książki pt. „ Alicja
w Krainie Czarów”. Napisał ją Lewis Carroll. Miał na pewną wspaniałą wyobraźnię , bo potrafił stworzyć tak niezwykłych bohaterów.

Alicja we śnie znalazła się w Krainie Czarów. Tam spotkała : Księżną, Królową, Króla, Niby Żółwia, Zwariowanego Kapelusznika, Szaraka bez piątej klepki, Susła, Kota Dziwaka, Kucharkę, Pana Gąsienicę i innych. Dziewczynkę wszystko interesowało, dziwiło,
a czasem śmieszyło. Dzięki czarodziejskiemu grzybowi mogła zmienić swój wzrost na niski, normalny lub wysoki. W tym świecie bowiem nic nie działo się bez czarów. Opowieść o Alicji warto przeczytać, znała ją nawet Ania z Zielonego Wzgórza. Podczas czytania tej książki zapomnisz o wszystkich troskach.

Opracowała: Karolina Majewska z kl. VI e

Moja ulubiona książka nosi tytuł „Baśniobór”. Napisał ją amerykański pisarz Brandon Mull. Bohaterami tej opowieści fantasy są Kendra i Seth. Dzieci mają spędzić wakacje u dziadka, ale nie są tym zachwyceni. Starszy pan wita ich serią zakazów
i przestróg. Okazuje się, ze ten staruszek pełni bardzo ważną funkcję – jest strażnikiem Baśnioboru. Przez wieki ta kraina była schronieniem czarodziejskich istot, które do dziś zamieszkują go w zgodzie. Dzieci wcale nie zamierzają słuchać się dziadka, który zabrania im wchodzić do lasu. Nie wiedzą, że łamiąc zakazy, uwolnią siły zła, którym będzie trzeba stawić czoło, by uratować rodzinę.
Musicie przeczytać tę książkę, aby poznać więcej przygód Kendry i Setha.

Opracowała: Martyna Janasz kl. IV c

,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta'' - ta książka opowiada
o weterynarzu, który miał w domu bardzo dużo zwierząt. Doktor jednak najbardziej upodobał sobie kilka. Były to: papuga Polinezja, pies Jip, małpka CziCzi i sowa TuTu.

Któregoś dnia doktor dostaje zawiadomienie o konieczności pilnego wyjazdu do Afryki. Tam rozgrywają się jego dalsze przygody. Książka jest bardzo ciekawa i zabawna. Pełno na jej kartach najznakomitszych zwierząt.
Jest to lektura dla klasy trzeciej, ale ja czytałam ją w piątej klasie i bardzo mnie zaciekawiła, więc można ją zacząć czytać
w każdej chwili.
Polecam!

Opracowała: Karolina Majewska z kl. VI e

„Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie, reszta po prostu ginie w tłumie”.

Wolter

, ,Świnka” - to fragment książki pt. ,,Kwiat kalafiora”
Utwór ten opowiada o trzech dziewczynkach, które zostały z tatą w domu. Ten tekst ma cha-rakter żartobliwy, ale z nutą inteligencji oraz odpowiedzialności, więc w pochmurne dni Was rozweseli. Cała historia rozgrywa się przez rozmowę telefoniczną, a chodziło o ... świnkę, lecz to nie było zwykłe zwierzę, ponieważ dzieci były nią zachwycone.

To opowiadanie bardzo mi się spodobało. Wszystkie dialogi, kłótnie oraz główna bohaterka - świnka zainteresują wielu czytelników.
Polecam!

Opracowała: Karolina Majewska kl. VI e

Chcę polecić do przeczytania powieść włoskiego autora, P. D. Baccalaria pt.: „Ognisty Pierścień”. Jest to pierwsza z czterech części zatytułowanych „Century”.

Opowiada o czwórce czternastolatków, którzy zostali wybrani do próby Century, od której zależy życie wszystkich ludzi na świecie. Ta próba odbywa się równo co sto lat i polega na poznaniu największej tajemnicy świata, o której mogą się dowiedzieć tylko Wybrani.
Jest to niewiarygodnie ciekawa książka, która w pewnych momentach odwołuje się do potwierdzonych dziejów historycznych (np.: spalenie Rzymu przez Nerona), i rzeczywiście napisanych dzieł prawdziwych autorów (np.: „O obrotach sfer niebieskich” filozofa Seneki), przez co wydarzenia w niej opisane sprawiają wrażenie realistycznych, a to powieść fantastyczna. Myślę, że to jest bardzo oryginalne, przez co najciekawsze.

Dla czytelników Harry’ego Pottera: trudno to przyjąć, ale „Ognisty Pierścień” jest prawie tak samo cie-kawy jak nasz ukochany Harry ?.

Opracowała: Maria Mydlak