III Ogólnopolska akcja JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w Siedlcach wzięła udział w III Ogólnopolskiej akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

„Odchylam okładkę książki, otwieram wymyślone drzwi do miejsca, gdzie zaprowadziła mnie wyobraźnia...”

8 czerwca 2018 roku o godzinie 9.45 uczniowie, nauczyciele
i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego
w Siedlcach zebrali się w ogrodzie dydaktycznym przed placówką. Wszyscy przynieśli tego dnia do szkoły swoją ulubioną lub aktualnie czytaną książkę.

Społeczność siedleckiej „Siódemki” włączyła się do III Ogólnopolskiej akcji czytelniczej JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM, biorąc udział w ustanowieniu rekordu czytania w tym samym momencie. Celem imprezy jest promocja książek
i czytania wśród uczniów, pokazanie, że czytanie jest modne, że można i należy się nim chwalić. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, patronem Polska Sekcja IBBY.

W przedsięwzięciu wzięli udział: dyrektor szkoły pani Alicja Świderska, wicedyrektor pani Barbara Artych, wicedyrektor pani Aldona Zagalska, bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej
w Siedlcach pan Antoni Woźnica, uczniowie 19 klas wraz
z nauczycielami, nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej
nr 7, pracownicy szkoły - łącznie 421 osób.

Spotkanie trwało 45 minut. Zebranych powitała dyrektor szkoły Alicja Świderska i przedstawiła cele akcji. Następnie uczestnicy, punktualnie o godzinie 10.00, siedząc wygodnie na trawie w pięknym, zielonym, pełnym krzewów i kwiatów ogrodzie dydaktycznym, cicho czytali przez 10 minut przyniesione ze sobą książki. Niektórych z nich tak bardzo pochłonęła lektura, że po prostu zapomnieli o otaczającym świecie.

Później wszyscy wysłuchali fragmentu powieści Joanny Jagiełło Pamiętnik Czachy czytanej przez panią Annę Bryłkę-Chomkę. Gość, pan Antoni Woźnica, reprezentujący Bibliotekę Pedagogiczną w Siedlcach, odczytał pełen humoru fragment książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Filipek i wakacje.

Potem były wspólne zdjęcia uczniów, nauczycieli z książkami
i hasłami, głoszącymi pochwałę książek i czytania.

Ta kolejna, III już edycja Ogólnopolskiej akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM była okazją, aby jej uczestnicy miło poczytali sobie w gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli
i pracowników szkoły. Każdy czytał to, na co miał ochotę, dla rozrywki i dla przyjemności.

Koordynatorem akcji była Maria Stańczuk, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 7 w Siedlcach.

Sprawozdanie z udziału naszej szkoły w III Ogólnopolskiej
akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM' 2018.

 

Opracowała: p. Maria Stańczuk

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
w Szkole Podstawowej nr 7 w Siedlcach

„Warto czytać, co napisali inni. Nagle okazuje się, że jesteśmy do siebie podobni albo właśnie zupełnie różni – i to też jest piękne. Odkrywamy dziwne siateczki połączeń z odległymi zdarzeniami, czasami, ludźmi. Niektóre rzeczy stają się jasne, inne nabierają zupełnie nowych znaczeń, a nasz świat wzbogaca się o każde przeczytane słowo i o kolejną nową emocję”. Agnieszka Tyszka, Zosia z ulicy Kociej, Na psa urok

W dniach 2-10 czerwca 2018 roku w całej Polsce odbywał się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ŁĄCZY”. Jego obchody zostały zainicjowane przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Tydzień Czytania Dzieciom jest najważniejszym corocznym wydarzeniem
i największym czytelniczym świętem kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci poprzez różnorodne działania w bibliotekach, szkołach i innych placówkach w całym kraju.

Szkoła Podstawowa nr 7 w Siedlcach również obchodziła to czytelnicze święto. 6 czerwca br. w sali gimnastycznej uczniowie klas III i IV spotkali się z gośćmi zaproszonymi do wspólnego głośnego czytania. Szkolę odwiedzili pani Mariola Zaczyńska, pisarka, dziennikarka „Tygodnika Siedleckiego” i pan Antoni Woźnica, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach.
W spotkaniu uczestniczyli również pan Jacek Czyżewski, kierownik administracyjny naszej szkoły, Kinga Cielemęcka, uczennica klasy IVD, i nauczyciele bibliotekarze, panie Anna Bryłka-Chomka, Agata Kuśmierczyk i Maria Stańczuk.

Zebranych powitała dyrektor szkoły, pani Alicja Świderska. Przeczytała również opowiadanie Petera Carnavasa O dzieciach, które kochają książki, z którego wynikało, że czytanie ma magiczną moc – zbliża i łączy ze sobą członków rodziny, a książki wnoszą do domu radość i szczęście.

Następnie czytał pan Antoni Woźnica, bibliotekarz zaprzyjaźnionej z „Siódemką” Biblioteki Pedagogicznej
w Siedlcach, z którą nasza szkoła współpracuje od wielu, wielu lat. Pan Antoni zaprezentował rozdział książki Filipek i wakacje Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

Potem wysłuchaliśmy fragmentu powieści Joanny Jagiełło, Pamiętnik Czachy w brawurowej, porywającej interpretacji pani Marioli Zaczyńskiej. Nasz znakomity gość, obdarzona talentem aktorskim pisarka, otrzymała gromkie i zasłużone brawa.

Dzięki pani Annie Bryłce-Chomce, która odczytała rozdział książki Orianne Lallemand O Wilku, który nie lubił czytać, oczarowani słuchacze na moment przenieśli się do Głównej Biblioteki w Krainie Książek....

Z pewnością wielu spośród uczniów poczuło się jak u siebie
w klasie i utożsamiło z tytułowym bohaterem książki Koszmarny Karolek Koszmarna klasa. Wysłuchaliśmy opowiadanie
o przygotowaniach chłopca do spotkania autorskiego z jego ulubioną pisarką, Janiną Teodorą von Illg. Rozdział powieści Franceski Simon przeczytał z właściwym sobie poczuciem humoru pan Jacek Czyżewski.

Na zakończenie Kinga Cielemęcka wprowadziła słuchaczy
w wakacyjny nastrój, czytając fragment książki Marcina Wichy Klara. Słowo na „Sz”.

Spotkanie prowadziła pani Maria Stańczuk. Zachęcani przez nią goście, gospodarze, uczniowie i nauczyciele głośno
i entuzjastycznie skandowali hasła o wartości czytania: „Beczka, teczka, ptasi kuper, czytanie jest super!”, „Morze - to nie rzeka,
a ptak - to nie krowa. Szczęśliwy, kto kocha drukowane słowa!”. Wszyscy też byli zgodni, że naprawdę „czytanie łączy”.

Opracowała: p. Maria Stańczuk

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 2-10 czerwca 2018 roku w całej Polsce odbywa się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jego obchody zostały zainicjowane przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Tydzień Czytania Dzieciom jest najważniejszym corocznym wydarzeniem i największym czytelniczym świętem kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci poprzez różnorodne działania w bibliotekach, szkołach i innych placówkach w całym kraju.

Nasza szkoła również obchodzi to czytelnicze święto.
6 czerwca o godzinie 11.45 w sali gimnastycznej spotkamy się
z gośćmi, których zaprosiliśmy do wspólnego głośnego czytania.

8 czerwca o godzinie 10.00 społeczność naszej szkoły weźmie udział w III Ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”, włączymy się do bicia rekordu czytania w tym samym czasie.

Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbywa się pod hasłem „CZYTANIE ŁĄCZY”. Meksykański poeta, pisarz, scenarzysta Francisco Hinojosa w przesłaniu do młodych czytelników, zatytułowanym „Dawno, dawno temu była sobie opowieść, którą cały świat opowiadał” napisał: „Czytając, opowiadając lub słuchając, powtarzamy odwieczny rytuał, który odegrał zasadniczą rolę w historii cywilizacji: tworzenie wspólnoty. Dookoła Opowieści jednoczą się kultury i pokolenia, uświadamiając nam, że jesteśmy jednością – Japończycy, Niemcy, Meksykanie, ci, którzy żyli w siedemnastym stuleciu
i my, współcześni, czytający w Internecie; dziadkowie, rodzice, dzieci. Opowieści, (...) znajdując czytelników, spełniają swoją rolę w budowaniu wspólnoty, rodziny, indywidualności, w znajdowaniu szczęścia”.

Opracowała: p. Maria Stańczuk

UWAGA!!!
Konkurs fotograficzny dla uczniów klas I – VII

Biblioteka szkolna z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbywa się pod hasłem „(Do)wolność czytania” ogłasza konkurs fotograficzny dla uczniów klas I – VII „CZYTAM SOBIE CO CHCĘ I GDZIE CHCĘ”.
Regulamin konkursu „CZYTAM SOBIE CO CHCĘ I GDZIE CHCĘ”:
1) Konkurs trwa od 11 maja do 11 czerwca 2018 roku.
2) Jest przeznaczony dla uczniów klas I – VII.
3) Aby wziąć udział w konkursie, należy przynieść do biblioteki szkolnej zdjęcie pokazujące (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA.
4) Zróbcie zdjęcie przedstawiające Was z książką. Pokażcie, gdzie czytacie? Na przykład, w jakich (nietypowych) miejscach czytacie książki? Jak czytacie? Co czytacie?
5) Każdy uczestnik może dostarczyć kilka zdjęć, ale tylko jedno zdjęcie danej osoby może wygrać.
6) Przyniesienie zdjęcia/zdjęć jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
7) Zwycięzcy – autorzy najciekawszych fotografii otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

Opracowała: p. Maria Stańczuk

Konkurs
„Z baśnią i legendą przez Polskę”

18 maja 2018 roku w czytelni szkolnej odbył się konkurs ze znajomości polskich legend, w którym brały udział trzyosobowe reprezentacje klas IV. Zawodnicy wykonali pięć zadań: rozwiązali krzyżówkę, układali puzzle, rozpoznawali tytuły legend na podstawie ich fragmentów, odpowiadali na wylosowane pytania, łączyli bohaterów legend z miejscowościami historycznymi.

Po policzeniu uzyskanych przez drużyny punktów, komisja konkursowa w składzie: nauczyciele bibliotekarze Agata Kuśmierczyk i Maria Stańczuk wyłoniła zwycięzców i przyznała następujące miejsca:
I miejsce – klasa IV D
II miejsce – klasa IV C
III miejsce – klasa IV A
IV miejsce – klasa IV B

Opracowała: p.Agata Kuśmierczyk

Wyniki konkursu
„Pokonaj Pożeracza Książek” – kwiecień 2018 roku

Uczniowie, którzy wypożyczyli i, mamy nadzieję, również przeczytali najwięcej książek
Klasy I – III:
I miejsce ex aequo: Kacper Prochenka z klasy II B - 36 książek
i Kuba Prochenka z klasy II B - 36 książek - Pożeracze Książek
II miejsce: Julia Bobrek z klasy III E - 24 książki
III miejsce ex aequo: Aleksandra Jędrychowicz z klasy II A – 21 książek i Julia Pruska z klasy III E– 21 książek
Klasy IV – VII:
I miejsce: Jacek Czarnocki z klasy IV D - 42 książki - Pożeracz Książek
II miejsce: Dawid Prochenka z klasy klasa V B - 28 książek
III miejsce: Agnieszka Prochenka z klasy V B - 21 książek

Opracowanie: Nauczyciele bibliotekarze

Wyniki eliminacji szkolnych XXXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

10 i 11 maja 2018 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do XXXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego dla klas I – III i IV – VI. W konkursie wzięło udział 9 uczestników z klas młodszych i 9 z klas starszych.

Komisja w składzie: Justyna Kowalczyk, Agata Kuśmierczyk, Maria Stańczuk wysłuchała recytatorów z klas IV – VI i wyłoniła laureatów:
I miejsce: Michalina Litwińczuk, klasa V A
II miejsce: Jakub Olszewski, klasa VI A
III miejsce: Paulina Nowicka, klasa IV A
Wyróżnienie:
Paulina Borkowska, klasa V A
Anna Mazurczak, klasa IV C
Dawid Goławski, klasa VI A

Występy recytatorów z klas I – III oceniała komisja
w składzie: Beata Jastrzębska, Maria Stańczuk, Hanna Suchożebrska. Laureatami zostali:
I miejsce: Aleksandra Drzewowska, klasa III B
II miejsce: Tomasz Adamczyk, klasa I B
III miejsce: Ewa Pachuta, klasa III F

Eliminacje miejskie XXXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego odbędą się 22 i 23 maja 2018 roku w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Naszą szkołę będą reprezentowali Aleksandra Drzewowska i Tomasz Adamczyk oraz Paulina Nowicka i Jakub Olszewski.

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu i osobom wyróżnionym!!! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział
w konkursie.

 

Opracowanie: Nauczyciele bibliotekarze

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przedsięwzięcie odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek jest obchodzony pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Nawiązuje ono do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorzy hasła uzasadnili swój wybór następująco:
W dosłownym znaczeniu słowa „dowolność” oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości [źródło:sbp.pl]. Naszych czytelników tradycyjnie już zapraszamy do odwiedzin w bibliotece szkolnej, gdzie czekają na nich nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uwadze polecamy również 10 Nienaruszalnych Praw Czytelnika zaczerpniętych
z eseju Daniela Pennaca „Jak powieść”: 1. Prawo do nieczytania.
2. Prawo do przeskakiwania stron.
3. Prawo do niekończenia książki.
4. Prawo do czytania jeszcze raz
5. Prawo do czytania byle czego.
6. Prawo do bovaryzmu (choroby przenoszonej przez tekst).
7. Prawo do czytania byle gdzie
8. Prawo do czytania na wyrywki.
9. Prawo do czytania na głos.
10. Prawo do milczenia.

Opracowała: p. Maria Stańczuk

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki - święto książek zorganizowane
w nawiązaniu do daty śmierci wielkich pisarzy: Cervantesa, Szekspira, Inca Garcilasso de la Vegi - 23 kwietnia 1616 roku. Obchody Światowego Dnia Książki rozpoczęto 23 kwietnia 1926 roku w Katalonii, w Hiszpanii. Stamtąd pochodzi tradycja wręczania tego dnia czerwonych róż czytelnikom. Kwiaty wręczano kobietom, mężczyznom - książki. Dziś wypada wymieniać się książkami z przyjaciółmi bez względu na płeć, podobnie jak dostawać róże za czytanie ?.

Zapraszamy naszych czyelników do biblioteki szkolnej. Czeka tam na Was mnóstwo nowych ciekawych książek zakupionych
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Opracowała: p. Maria Stańczuk

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem

24 listopada 2017 roku uczniowie klasy III a, III b, III c,
III e oraz II b wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarzem dla dzieci Przemysławem Wechterowiczem. Pisarz, dzięki spontanicznemu i bezpośredniemu stylowi bycia, błyskawicznie nawiązał kontakt z dziećmi. Na wstępie odgadywaliśmy zagadki, m.in. śmiejąc się do łez, zagadkę pantomimiczną (miejscowość Dyszobaba, z której jakoby przyjechał autor), zagadki literackie - dotyczące Kosmosu, bohatera filmu „E.T.” oraz ilustracji
z „Małego Księcia”).

Pan Wechterowicz opowiedział o procesie tworzenia warstwy tekstowej swoich książek ilustrowanych przez wybitnych artystów, m.in. Martę Ignerską i Emilię Dziubak. Często pomysły przychodzą do głowy podczas, wydawać by się mogło, leniwego nicnierobienia i leżenia na kanapie. Potem, najczęściej nocą, zapisuje je w komputerze, a następnie rozwija, nadając kształt literacki opowieści.

Książki Przemysława Wechterowicza to w większości picturebooki. Autor zaprezentował kilka z nich. Przedstawił m.in. historię pewnej Mrówki, która dała ogłoszenie matrymonialne i po kilku zawodach miłosnych odnalazła szczęście z.....Mrówkojadem („Mrówka wychodzi za mąż”). Dzieci poznały też najskrytsze pragnienia Bocianów, Ognia, Dywanu i Studni. Bociany chciałyby mieć wreszcie urlop i odpocząć od przynoszenia dzieci, Ogień marzył o byciu strażakiem. Dywan pragnął polecieć na Marsa,
a Studnia bardzo chciała zobaczyć ocean („Wielkie marzenia”). Pisarz przybliżył zebranym trwające jeden jedyny dzień życie Jętki. W towarzystwie Muchy owad przeżywa dany mu czas intensywnie, ciekawie i pięknie („W pogoni za życiem”).

Uczestnicy wcielili się także w twórców literatury. Pracując
w grupach pisali ciąg dalszy króciutkich opowieści. Chętne osoby mogły kupić książki pisarza a także uzyskać pamiątkowy autograf.

Na zakończenie Przemysław Wechterowicz otrzymał kwiaty
i drobny upominek. Dzieci świetnie bawiły się i to spotkanie
z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Opracowała: p. Maria Stańczuk

Wyniki konkursu „Pokonaj Pożeracza Książek”

Wyniki konkursu „Pokonaj Pożeracza Książek” – wrzesień 2017 roku.

Uczniowie, którzy wypożyczyli i, mamy nadzieję, również przeczytali najwięcej książek

Klasy II – III:
I miejsce: Laura Nowosielska klasa III B, 17 książek - Pożeraczka Książek
II miejsce: Karolina Kurenda klasa II A, 13 książek
III miejsce: Oliwia Wardziak klasa III F, 11 książek
Klasy IV – VII:
I miejsce: Jacek Czarnocki klasa IV D, 18 książek - Pożeracz Książek
II miejsce: Dawid Prochenka klasa V B, 9 książek
III miejsce: Maciej Paczóski klasa IV D, 8 książek

Wyniki konkursu „Pokonaj Pożeracza Książek” – październik 2017 roku.

Uczniowie, którzy wypożyczyli i, mamy nadzieję, również przeczytali najwięcej książek
Klasy II – III:
I miejsce: Aleksandra Jędrychowicz z klasy II A – 31 książek - Pożeraczka Książek
II miejsce: Adam Gnat z klasy III C - 21 książek
Klasy IV – VII:
I miejsce ex aequo: Aleksandra Skiba z klasy IV A – 14 książek, Agnieszka Prochenka z klasy VB – 14 książek, Dawid Prochenka
z klasy VB – 14 książek - Pożeracze Książek
II miejsce ex aequo: Kinga Cielemęcka z klasy IV D – 12 książek i Kamila Bazak z klasy V B – 12 książek
III miejsce: Franciszek Chruściel z klasy IV D, 11 książek

Zachęcamy wszystkich do systematycznych odwiedzin
w wypożyczalni biblioteki szkolnej, ponieważ codziennie na półkach pojawiają się bardzo ciekawe nowości!!!! Przyjdźcie i sprawdźcie sami.

Nauczyciele bibliotekarze

WYZWANIE CZYTELNICZE’ 2017

Pożeracze Książek, Mole i Moliki Książkowe i nie tylko! Czy podejmiecie się czytelniczego wyzwania? Tak, tak… rzucamy Wam wyzwanie! Nie takie zwykłe, normalne i proste wyzwanie, ale WYZWANIE CZYTELNICZE!!! A wszyscy wiemy, że właśnie takie wyzwania Pożeracze Książek, Mole i Moliki Książkowe lubią najbardziej…

Zadanie polega na przeczytaniu 12 książek w czasie 12 miesięcy. Jednak książki, które będziecie czytać, wybieracie zgodnie z podanymi niżej zasadami. Zasad jest 12 – tyle, ile miesięcy w roku. Wszyscy ci, którzy podejmiecie wyzwanie:
* wyszukujecie na półkach swoich domowych biblioteczek,
w bibliotece szkolnej lub innej bibliotece, z której zasobów korzystacie, książki pasujące do zasad podanych poniżej;
* co miesiąc czytacie jedną książkę;
pomysłów będziecie mieli bardzo dużo, a przeczytanie 12 książek w czasie 12 miesięcy to będzie przysłowiowa „pestka”. Wśród wybranych przez Was pozycji nie mogą się jednak znaleźć lektury omawiane na lekcjach języka polskiego;
* dodatkowo prowadzicie tzw. „dzienniczek lektur”, w którym obok tytułu, autora, liczby stron, nazwy wydawnictwa musi się znaleźć kilka informacji o przeczytanej książce, np. parę zdań na temat ulubionego bohatera tej książki, ilustracja, opis najciekawszej przygody w niej przedstawionej.
A oto zasady:
1. Autorem książki jest kobieta.
2. Autor książki ma takie same inicjały jak TY.
3. Książka, która ma w tytule nazwę miejscowości lub miejsca.
4. Książka wydana w roku Twoich urodzin.
5. Książka jest zbiorem opowiadań.
6. Akcja książki rozgrywa się w kraju innym niż Polska.
7. Tytuł to jedno słowo.
8. Książka z dzieciństwa Mamy lub Taty.
9. Książka, która jest częścią serii.
10. Książka, która ma więcej niż 100 stron.
11. Książka, której bohaterowie są rodzeństwem.
12. Książka, której bohaterem jest zwierzę.

Wyzwanie kończy się 31 grudnia 2018 roku, a najwytrwalsi czytelnicy otrzymają upominki. Osoby zainteresowane prosimy
o zgłoszenie się do biblioteki do końca listopada 2017 roku w celu wpisania na listę uczestników.

Nauczyciele bibliotekarze

III Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Czytania”

16 i 18 października 2017 r. w naszej bibliotece odbyły się szkolne eliminacje III Międzyszkolnego Konkursu ,,Mistrz Czytania” organizowanego przez SCDiDN w Siedlcach. Wzięło
w nich udział 31 uczniów z klas IV-VII.

Komisja konkursowa po przesłuchaniu wszystkich uczestników, ze względu na wysoki i wyrównany poziom, postanowiła przeprowadzić drugi, dodatkowy etap eliminacji. Zakwalifikowało się do niego 10 osób z klas V-VII. Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Dawid Goławski z klasy VI A
II miejsce – Maja Chazan z klasy VI B
III miejsce – Paulina Borkowska z klasy V A.

Naszą szkołę w eliminacjach międzyszkolnych III Konkursu „Mistrz Czytania”, które odbyły się 16 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach, reprezentowali Maja Chazan
i Dawid Goławski. Maja zdobyła I miejsce w kategorii szkół podstawowych!!!

Opracowała: p. Maria Stańczuk


Uroczystość włączenia uczniów klas I w poczet czytelników, czyli przygoda w bibliotece

15 listopada 2017 roku uczniowie klas I A, I B i I C gościli po raz pierwszy w naszej bibliotece szkolnej. Wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza panią Annę Bryłkę-Chomkę. Poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni. Rozmawiali o konieczności poszanowania książek.

Pierwszoklasiści lubią czytać. Czytają już sami, słuchają też książek czytanych przez rodziców, starsze rodzeństwo, babcie
i dziadków. Wiedzą, że książka to radość i przyjemność, możliwość nieograniczonych podróży po świecie wyobraźni, okazja goszczenia w krainie baśni, przeżywania fantastycznych przygód.

Dzieci złożyły ślubowanie, obiecały, że będą szanowały książki,
a prawa i obowiązki czytelnika „traktowały z wielką powagą”. Otrzymały pamiątkowe zakładki, „przypominajki” z numerem czytelnika oraz prośbami książki.

Uroczystość włączenia uczniów klas I w poczet czytelników uświetniło przedstawienie „Dziwna przygoda w bibliotece”
w wykonaniu starszych koleżanek i kolegi z klasy VA, przygotowane pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy pani Agaty Kuśmierczyk i pani Marii Stańczuk.

Opracowała: p. Agata Kuśmierczyk